هزینه چرخه عمر و فولاد ضد زنگ

هزینه چرخه عمر و فولاد ضد زنگ

هزینه چرخه عمر (LCC) مدتهاست که در برنامه ریزی برای قابلیت اطمینان و نگهداری از سیستم های مهندسی پیچیده در دفاع ، هواپیمایی ، راه آهن ، سکوی فراساحلی ، نیروگاه و سایر کاربردها استفاده می شود.

ویژگی اساسی از فولاد ضد زنگ

امکان تهیه پرفورمنس طولانی مدت با حداقل خرابی و هزینه های مرتبط با تعمیر و نگهداری است. در نتیجه LCC برای صنعت ضد زنگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در حالی که ریاضیات LCC می تواند کاملاً پیچیده باشد ، انجمن بین المللی توسعه کروم (ICDA) یک برنامه رایانه ای IBM یا Compati-ble را بر روی دیسک فلاپی تهیه کرده است که به راحتی در اکثر نمونه ها قابل استفاده است.

انجمن توسعه فولاد ضد زنگ

استرالیا می تواند این درخواست را در صورت درخواست در دسترس هر شخص ذینفع قرار دهد.

تجزیه و تحلیل LCC مبنای مطمئن تری برای مقایسه و انتخاب گزینه های مواد نسبت به روش سنتی داوری مبتنی بر مقایسه هزینه های خرید به تنهایی فراهم می کند. این امر به ویژه در شرایطی که هزینه اولیه بالا باشد و خرابی برای نگهداری بدون برنامه ریزی هزینه بر است.

در شرایطی که استیل مورد استفاده قرار می گیرد یا در زمینه های جدید کاربردی قرار می گیرد ، اغلب مقایساتی با مواد اولیه کمتری مانند فولاد کربن روکش شده یا پلاستیک انجام می شود.

در اینجا استدلال باید فراتر از مقایسه اولیه هزینه اولیه ساده باشد و ارزیابی های طولانی مدت هزینه مربوط به جایگزینی صفحه اصلی و صفحات توقف عملیاتی را در نظر بگیرد.

LCC ابزاری برای تهیه این ارزیابی است و برنامه ICDA آن را آسان می کند.

محاسبه LCC
در محاسبه LCC ، فقط به هزینه های مربوطه توجه می شود كه به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر گزینه های مواد در نظر گرفته می شوند. علاوه بر هزینه مواد ، این شامل هزینه های نصب ، بهره برداری ، نگهداری ، صفحات توقف ، تعویض و احتمالاً مقدار باقیمانده در پایان عمر می باشد. فواصل زمانی که هزینه های مختلف در طول دوره چرخه زندگی انتخاب شده ایجاد می شوند نیز باید در نظر گرفته شوند.

قبل از جمع آوری اقلام هزینه های مختلف ، مواردی که هر سال بوجود می آیند و مواردی که در فواصل زمانی مشخص در طول زندگی اتفاق می افتند باید به مقادیر فعلی تبدیل شوند.

مجدداً پیچیدگی های ریاضیات توسط برنامه PC برآورده می شود.

مثالها بهترین روش برای نشان دادن اصول و کاربرد LCC و دو نمونه برای نشان دادن این نکته است.

مورد اول مربوط به تمرینات سوئدی است و از ویژگی های آن سقف است.

صنعت ساختمان یکی از سریعترین بازارهای

گسترش فولاد ضد زنگ

است و بام یک برنامه بزرگ رشد است. روشی مبتنی بر جوشکاری درز نوارهای 0.4 میلیونی از فولاد ضد زنگ نورد سرد در دهه 60 در سوئد اختراع شد و از آن زمان در اروپا و ژاپن طرفداری پیدا کرده است. یک محاسبه LCC بر اساس این گزینه های مواد انجام شد:

• فولاد کربن روکش دار و گالوانیزه ، لبه های دو برابر
• نوار ضد زنگ 0.4 میلی متر از استیل I ، لبه های درز جوش داده شده و تک لبه ای (نوع 316 برای مناطق ساحلی یا جوهای آلوده ، در غیر این صورت نوع 304).

در این مثال دوره LCC 50 سال است و نرخ واقعی بهره 3٪ استفاده می شود (ارقام مقایسه ای در هر متر مربع داده می شود):

هزینه مواد نصب شده هزینه هزینه LCC
فولاد کربن
1.1
2.1
2.1
استیل ضد زنگ نوع 316
2.0
2.8
1.4
استیل ضد زنگ نوع 304
1.6
2.6
1.3
نتیجه LCC نشان می دهد که فولادهای بدون لکه ارزان تر از فولاد گالوانیزه و پلاستیک پوشیده شده هستند. فولاد کربن گالوانیزه پس از گذشت حدود 20 سال نیاز به تعویض دارد. با این حال ، محاسبه خطر آسیب رسیدن به زیر ساخت های ساختمان را هر بار تعویض پوشش در نظر نمی گیرد. جایگزین فولاد ضدزنگ تنها موردی است که عملاً بدون تعمیر و نگهداری است.

مثال دوم مخزن مخلوط کردن برای تصفیه خانه است.

ابعاد مخزن 3 متر طول ، 1.5 متر عرض و 1.5 متر ارتفاع دارد. تمام مخزن توسط چهار کانال فولادی در زیر مخزن از کف زمین بلند می شود. این اطمینان می دهد که نشت زیر مخزن جمع نمی شود.

طرح کوتاه درخواست ارزیابی سه ماده را داشته است. (i) فولاد خفیف با روکش فایبرگلاس ، (ب) گزینه های استیل ضدزنگ از نوع 304 و درجه دوبلکس 2205 (UNS S31803).

از آنجا که 2205 به راحتی از نظر زاویه و محصولات کانال در دسترس نبود ، اینها برای نوع 2205 برای طراحی 2205 جایگزین شدند زیرا این اجزا قرار نبود با محیط خورنده در تماس منظم باشند.

ارزیابی با استفاده از برنامه PC LCC از انجمن بین المللی توسعه کروم موجود در استرالیا از طریق ASSDA انجام شد.

تجربه نشان می دهد که هر دو 304 و 2205 احتمالاً بدون تعویض برای بیست سال کامل زنده می مانند ، در حالی که پیش بینی می شد فولاد خفیف تنها حدود 8 سال قبل از جایگزینی دوام داشته باشد. علاوه بر این انتظار می رفت که هر دو فولاد ضد زنگ در مقایسه با وصله نسبتاً گسترده از فولاد خفیف و روکش آن ، نیاز به بازرسی و تمیز کردن حداقل به عنوان نگهداری منظم داشته باشند.

“خلاصه ارزش فعلی

جدول هزینه ها از نمودار I ، تجزیه و تحلیل LCC حاصل را نشان می دهد – فولاد ضد زنگ نوع 304 کمترین هزینه است ، از نزدیک 2205 و با فولاد خفیف به دلیل گران تر تعمیر و نگهداری و جایگزینی گران تر است.

 

“ارزش تولید از دست رفته” در جدول خلاصه نشان داده شده است به عنوان صفر – این بدان معنی است که تمام تعمیر و نگهداری و تعویض در تعطیلات برنامه ریزی شده برای سایر گیاهان انجام می شود. افت شدید تولید باعث از دست رفتن محصول می تواند به کل هزینه عملیاتی گزینه ای که به این تعمیر و نگهداری غیر برنامه ریزی نیاز دارد ، بیفزاید.

 

همچنین نرم افزار ICDA LCC تفصیل دقیق تر از سهم هزینه های اولیه و هزینه های عملیاتی را ارائه می دهد ، و “تجزیه و تحلیل حساسیت” بر روی کلیه ورودی ها که در شکل 2 نشان داده شده است می باشد. گزینه تغییر مستقل (به عنوان مثال از 20٪) در هر یک از ورودی ها. این اطلاعات برای تعیین اینکه کدام یک از آیتم های ورودی باید به طور دقیق شناخته شده و کدام یک از اهمیت کمتری برخوردار باشند ، بسیار مهم است. در این حالت ، تجزیه و تحلیل حساسیت نشان می دهد که مهم ترین داده ها زمان لازم برای جایگزینی است. فرض بر این بود که 304 و 2205 هر دو برای بیست سال کامل زنده می مانند. از تجزیه و تحلیل حساسیت بدیهی است که اگر 304 قبل از این زمان نتواند شکست بخورد (احتمالاً به دلیل مقاومت کمتر در برابر خوردگی در برابر خوردگی در مقایسه با 2205) ، فولاد ضد زنگ 2205 دوبلکس 2205 به مراتب ارزان تر می شود. بدیهی است که شناخت صحیح از شرایط عملیاتی واقعی که باید با آن روبرو شوید ، برای انتخاب صحیح بسیار مهم است.

تقدیرنامه ها:

1. این مقاله به مطالب مندرج در یک نشریه هزینه زندگی چرخه زندگی – ارزیابی روش استفاده برای کاربردهای فولاد ضد زنگ توسط استن فون ماترن از اوستا AB ، سوئد پرداخته است.

این از طریق A vesta Sheffield Pty Ltd. در دسترس ASSDA قرار گرفته است.

2. دیسک رایانه “هزینه چرخه زندگی” توسط انجمن بین المللی توسعه کروم توسط ASSDA تهیه و تهیه شده است.

نوشته شده توسطstudstehran

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *